"Новите експонати закупихме от лицензирана дермопластична лаборатория в Австрия. Общата стойност, която заплатихме от собствения бюджет на музея, беше около 50 хиляди лева. От много време се опитваме да намерим хипопотам, защото се опитваме да оформим кът с африкански животни. Понеже обемът на залата, в която ще бъде разположен е малък, най-вероятно ще се наложи да махнем някои експонати. За момента експонатите се намират в залата с бозайниците в експозиционното пространство между витрината с екзотични животни и българските видове", каза пред БТА директорът на Регионален природонаучен музей - Пловдив, гл. ас. д-р Огнян Тодоров.
Той е на мнение, че новопристигналият хипопотам ще бъде един от акцентите на музея, които със сигурност ще привлекат нови посетители. "Смятам, че хипопотамът ще представлява огромен интерес за нашите посетители. Индивидът е женски с дължина 3,5 метра. Африканската черна антилопа е другият ни нов експонат. Тя е може би една от най-атрактивните и редки видове антилопи. Алпийският козирог, с който се сдобихме пък е едно от малкото животни, които досега липсваха в експозицията ни с български животни. Той се среща в страната ни и затова беше много важно да можем да го покажем на посетителите си", допълни Огнян Тодоров.
Директорът на музея коментира и проблем, касаещ недостатъчното пространство на експозицията. "Към момента с подкрепата на Община Пловдив правим опити да разширим експозицията и вярвам, че в близко бъдеще преговорите ни по този въпрос ще бъдат финализирани, а целта ще бъде постигната. Имаме голямо разнообразие от африкански животни. Поради тази причина един от модулите в новата експозиция планираме да бъде зала "Африка" с по-големи животни. В зависимост от обема на пространството, което успеем да придобием с помощта на Общината, може да сложим дори и слон", каза Огнян Тодоров.
/ХК/
БТА
Няма коментари:
Публикуване на коментар